Rituály v našem životě

Ráda bych dnes s vámi sdílela zamyšlení nad denními rituály. Určitě nějaké rituály ve svém životě máte. Možná o nich víte a věnujete jim pozornost, anebo nad nimi příliš nepřemýšlíte a považujete je za běžné činnosti. Možná tápete, v čem by vám mohly být užitečné.

Ráda vzpomínám na dobu, když jsem byla na jógovém školení v Indii

Na filozofii jsme měli učitele, který mě opravdu přiměl zastavil se a přemýšlet o životě. Na jeho slova často ráda vzpomínám. Každý máme v hlavě nějaké otázky a já se tenkrát ptala, jak najít své poslání, jak jej objevit.

Jeho odpověď byla na první pohled možná jednoduchá, ale velmi hluboká a pravdivá. Řekl mi, že jsem přijela na 300 hodinový kurz jógy, ale jsou i 500 hodinové a 1000 hodinové kurzy. Navrhl mi, ať 300 hodin intenzivně přemýšlím ne o józe, ale o tom, jaké je mé poslání. A pokud by to nestačilo můžu to zkusit i 1000 hodin anebo déle. Odpověď určitě přijde.

A tak jsem se začala ptát a hledat. Poslouchala jsem svůj vnitřní hlas. Někdy jsem mu opravdu moc nerozuměla. Nepočítala jsem minuty, hodiny ani dny, které jsem potřebovala na to, abych objevila, co jsem hledala. Tak nějak to vyplynulo.

A co jsem to vlastně dělala?

Vytvořila jsem si rituál. Několikrát do týdne jsem přemítala nad tím, co je mé poslání. Moc jsem to chtěla zjistit, ale věděla jsem, že není třeba tlačit na pilu. Hledání odpovědí nemusí být dramatické a vyčerpávající. Naopak je dobré zůstat v klidu, aby člověk hledané poklady objevil. Věděla jsem, že odpověď mám v sobě. Ale jak ji dostat ven?

Zapisovala jsem si různé nápady a záblesky, které se objevovaly. Věnovala jsem se tomu, co se mnou silněji zarezonovalo, abych zjistila, jak se věci budou vyvíjet. Někdy mě to posunulo o kousek dál, jindy jsem změnila směr, anebo jsem se vrátila na začátek. Všímala jsem si, jak na jednotlivé podněty reaguji.

Po několika měsících jsem konečně pocítila tu správnou rezonanci. Určitě to znáte, když TO PRAVÉ objevíte, cítíte to celým tělem a duší. Prostě to víte. Zaplaví vás pocit úlevy, vnitřního klidu a zároveň příjemného vzrušení.

Mé celé hledání posílilo můj počáteční pocit, že léčení zvukem, jóga a další metody osobního růstu jsou pro mě tou pravou cestou. Mé hledání vlastně nebylo o tom, abych našla své poslání, ale o tom, jak jej dál rozvíjet. I takový je někdy život. Hledáme, abychom se vrátili na začátek a zjistili, že jsme se jen potřebovali ujistit v tom, co už dávno víme. Z mé cesty tak vzešel projekt Na klidné vlně.

Rituál není zvyk

Někdy to může být jen krátký okamžik, který opakovaně prožíváte, ale dané činnosti dáváte magičnost, sílu, význam, kterému rozumíte jen vy sami. Když něco opakujete „bez ducha“, je to jako když zamykáte dveře a vůbec nevíte, že jste to vlastně udělali. Takže se pak musíte vrátit a zkontrolovat, jestli je zamčeno.

Rituál prodlužuje daný okamžik. Každá vteřina trvá déle. Zaměřujete vědomě pozornost na přítomnou chvíli a přibližujete se sami k sobě. Otevírá se vám vnitřní svět, ve kterém jsou ukryty všechny odpovědi, které hledáte. Vytváříte magickou energii, která opakováním sílí.

Ladíte se na energii toho, co byste chtěli vnést do svého života. A když se dostatečně vyladíte, dokážete vnímat odpověď nebo si přitáhnete to, co potřebujete. Někdy vám později dojde, že jste měli odpověď celou dobu před sebou, ale tím, že jste nebyli připraveni, nedokázali jste ji vnímat. Nedokázali jste vpustit do svého života to, po čem toužíte.

Pamatuji si, že v televizi vysílali pořad Jste to, co jíte. Vlastně nevím, jestli jej ještě nedávají. Věřím, že podobně se dá říci, že jste to, co děláte opakovaně. Jinými slovy, kam směřuje vaše pozornost a energii, to sílí a roste. Věřím, že v tom je síla rituálů.

Jste to, co děláte opakovaně.

Určitě máte každý svůj rituál v podobě ranní kávy, protažení v posteli nebo jiných oblíbených činností. Já se ráda probouzím v tichu a s hrnkem čaje. Někdy se pak, ještě v pyžamu, přesunu na jógovou podložku a pomalu se probouzím meditací nebo lehkým jógovým cvičením. Ráda při józe používám tibetské zpívající mísy. Celý den pak čerpám z ranního příjemného pocit klidu.

Večerní rituály jsou také důležité. Pokud projevíte vděčnost, za vše, co vám dnešní den přinesl, budete usínat vyrovnaní. Lépe se vám bude spát a odpočatí se budete druhý den probouzet.

Můžete si tak vytvořit rituál na hledání odpovědí ve vašem životě nebo na uvolnění bolesti a všeho, co je potřeba nechat jít. Možná potřebujete rituál pro pravidelné uvolnění a zklidnění. Rozmanitost rituálů je opravdu veliká.

Důležité je, abyste si vytvořili rituál, který bude ten pravý pro vás. Aby vám byl příjemný a dokázali jste se s ním ztotožnit. Pokud se na svůj rituál těšíte a dělá vám radost nebo vám poskytuje úlevu, jste na dobré cestě.

Ještě jednu velmi důležitou myšlenku bych chtěla zmínit. Máme různá přání a sny. Ale pokud vše necháme jen v naší hlavě, zůstane to v hlavě. Pokud se odvážíme a začneme konat, energie se začnou měnit. Staneme se tvůrci našich přání a našeho života.

Jste tvůrci vašich přání a vašeho života.

Rituálem také konáme, i kdyby to měl být jen okamžik trvající pár minut. Pokud mu propůjčíme magičnost a budeme jej pravidelně opakovat, budeme tvořit. Rituálem vysíláme signál, že to myslíme vážně.

Rituálem vysíláte signál, že to myslíte vážně.

Pojďme se podívat na pár tipů, jak rituál vytvořit

Zeptejte se sami sebe, co od rituálu očekáváte. 

Možná hledáte odpověď na nějakou otázku. Nebo si chcete užívat přítomný okamžik, být chvíli sami se sebou, dovolit si hýčkat se. Potřebujete v životě více vnitřního klidu. Chcete někomu odpustit, nebo nechat odejít křivdu, zlobu nebo jiné prožitky. Rozmyslete si, co byste chtěli rituálem vnést do svého života.

Přemítejte o magičnosti rituálu.

V čem je pro vás tak důležitý? Jak si chcete magičnost navodit? Někdy stačí zapálit si svíčku.

Zamyslete se, jaká činnost vám nejlépe k vašemu záměru ladí.

Budete se pohybovat, v klidu sedět nebo budete něco připravovat?

Někdy je dobré mít takový mini rituál před rituálem.

Může to být i těšení se na daný rituál, příprava místa, formulka, kterou si pokaždé řeknete.

Určete si čas a místo, kde byste chtěli své okamžiky prožívat. 

Ujasněte si, kdy chcete začít a jakou minimální dobu se chcete rituálu věnovat. 

Při hledání odpovědi může být doba neurčitá. Může to být do té doby, než odpověď najdete. Zkuste vydržet alespoň několik týdnů. Nezapomeňte, že je potřeba čas, aby energie rituálu zesílila a začala působit. Možná, že se rituál stane i trvalou součástí vašeho života.

Prožívejte svůj magický rituál.

Prožívejte jej vědomě. Buďte přítomní.

Poděkujte za krásné chvíle, které jste mohli prožít.

Pokud budete chtít, můžete si vést zápisník se svými pocity a prožitky.

Jestli se vám něco nepodařilo, nezlobte se na sebe.

Zamyslete se nad tím, jak to příště udělat lépe, aby vše vyšlo tak, jak si přejete. Je také normální, že prvotní nadšení může po čase opadnout. Nejsme stroje, ale lidské bytosti. Snažte se pokaždé udělat to nejlepší, co v danou chvíli můžete.

Jaké jsou vaše rituály? Pokud chcete napište mi, ráda si vaše řádky přečtu.

Přeji vám krásné chvíle s magickými okamžiky, které si sami vytvoříte.

Hanka

Hana Bartošová
Používám léčení zvukem, jógu a další přístupy k tomu, abych Vám pomohla objevit život na klidné vlně. Můj příběh si přečtěte zde. Napsala jsem pro vás e-booky: Vnitřní klid, 7 zajímavostí o léčení zvukem, 40 tipů pro zklidnění a uvolnění a Zpívající mísy a jóga.
Komentáře