Deštné sloupy

Sound healing (léčení zvukem) je můj velký koníček a od té doby, co se mu věnuji tak hledám různé nástroje, které vydávají zajímavé terapeutické zvuky.

Chtěla jsem si tak jednou pořídit deštnou hůl, která krásně zní. Možná je znáte, aby vydávaly dešťový zvuk je potřeba holí pomalu otáčet tak, aby jeden konec byl vždy níž, a zrnka se tak mohla přesýpat.

Říkala jsem si, jak je to krásný nástroj, ale škoda, že když si budu chtít tento zvuk sama dopřát nemůžu jen tak ležet a užívat si. Byl to vždy takový můj sen mít nějaký nástroj, který mě samotné dopřeje to, co dopřávám ostatním.

Ale i tak jsem se rozhodla hůl si pořídit. Googlila jsem a vybírala tu, která se mnou rezonuje a narazila jsem na monsoon rainmaker. Takový malý sloupek, který jen postavíte, a on vydává zvuk. A když dozní tak jej otočíte na druhou stranu, jako přesýpací hodiny. Jen ta doba je velmi krátká, přibližně půl minuty.

Jsem nadšená. Něco existuje! Ale přeci jen na dosažení meditačních stavů a harmonizace je zapotřebí více času.

Google Guru

Neztrácela jsem naději. Někdo vymyslel tento sloupek, tak určitě bude někde existovat i jeho větší bráška. Googlila jsem dál a podařilo se mi najít deštné sloupy. Byla jsem okouzlená. Dělají se v různých velikostech a mají různou délku znění. Naprosto úžasné! Ještě víc jsem se ponořila do googlení.

Existuje nějaké místo v Praze, kde se dají poslechnout? Koupit? Ano existuje. Ještě ten samý týden jsem si dohodla schůzku v Dajáně na Žižkově a vydala jsem se za dobrodružstvím.

Sloupů tam měli několik. Všechny s bambusovým korpusem. Byla to nádhera. Přesně to, co jsem hledala. Vyzkoušela jsem různé velikosti, abych věděla, jak zní. A bylo hned jasné, že jednou si alespoň jeden pořídím. Přeci jen nejsou nejlevnější….

Uběhlo pár měsíců a blížily se moje narozeniny a s nimi i otázka rodičů co si přeji. Nejdříve mě napadl šicí stroj, také by se mi jeden hodil, ale pak jsem si vzpomněla na deštný sloup a bylo jasno.

Obrátila jsem se opět na Google guru (jak říkal můj učitel jógové filozofie) jestli se za tu dobu něco nezměnilo a neprodávají se někde sloupy i levněji. Objevila jsem web Břetislava Bátěka, a cena byla podstatně nižší. Opět jsem se vydala na průzkum.

Mám radost

Byla jsem mile překvapená, že v nabídce měl kromě bambusových sloupů sloupy z jasanu, které mají jemnější zvuk. A bylo to těžké. Vyzkoušela jsem všechny možné kombinace a varianty jejich rozmístění.

Úplně jsem se rozplývala, když jsem měla šest sloupů různých velikostí kolem sebe a z toho jeden jasanový. Nejraději bych zakoupila rovnou všech šest najednou!

Moje další oblíbená varianta, a i více dostupná, je sloup z jasanu 88 cm a bambusový 60 cm vysoký. Jeden dáte k hlavě a jeden k nohám, vzdálenost od těla je individuální i podle citlivosti v daném okamžiku. Oba tyto sloupy se nádherně zvukově doplňují.

Pokud jsem Vás alespoň trošičku navnadila tak jsem ráda, protože si myslím, že je to jeden z nejbáječnějších terapeutických nástrojů, které znám. 

Pro představu bambusová varianta existuje v těchto velikostech, v závorce uvádím i dobu přesypu: 40 cm (2 min), 50 cm (4 min), 60 cm (7 min), 70 cm (9 min), 85 cm, 88 cm (17 min), 120 cm (30 min). Na přání zákazníka se dělají i vyšší. Cena se v době psaní článku pohybovala ca 1.900,- Kč za nejmenší zmíněný a ca 9.400,- Kč za sloup 88 cm. Varianta z jasanu je dostupná od 88 cm za přibližně stejnou cenu.

A na jakém principu deštný sloup funguje?

Sloup je ručně vyroben z přírodních materiálů. Je to duté těleso vyrobené z rezonančního dřeva a prošpikované bambusovými jehlami, kterých je několik stovek až tisíců. Dále uvnitř najdete několik kilogramů zrníček. Jde o směs nejběžněji koriandru, jáhel a laděných křišťálových kuliček.

Tím, jak postavíme sloup na jednu stranu začne se směs zrníček přesýpat a vše se to krásně rození do zvuků potůčku, deště, vodopádu.

Pro dosažení hlubšího harmonizačního účinku doporučuji dobu přesypu alespoň 10 min. Dá se to také zařídit tak, že si pořídíte sloup s kratším přesypem a jednoduše si jej otočíte až bude potřeba.  

Sloup je zdrojem přírodních harmonizačních frekvencí, které odbourávají stres, napětí, zklidňují tělo a mysl a pomáhají dosahovat meditačních hladin alfa, theta a delta při kterých dochází k regeneraci organismu. Budete se cítit klidní, uvolnění, vyrovnanější, lehčí, nabití, prostě báječně!

Hana Bartošová
Používám léčení zvukem, jógu a další přístupy k tomu, abych Vám pomohla objevit život na klidné vlně. Můj příběh si přečtěte zde. Napsala jsem pro vás e-booky: Vnitřní klid, 7 zajímavostí o léčení zvukem, 40 tipů pro zklidnění a uvolnění a Zpívající mísy a jóga.
Komentáře